Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Nefre z miasteczka Tczew. Mam przejechane 70507.77 kilometrów w tym 12731.24 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 14.34 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie. 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl

UBEZPIECZENIA KREDYTY

2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl ZALICZONE GMINY
free counters
majorka last minuteStatystyki zbiorcze na stronę

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Nefre.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 92.51km
  • Teren 6.00km
  • Czas 05:00
  • VAVG 18.50km/h
  • VMAX 42.30km/h
  • Temperatura 15.0°C
  • Kalorie 2779kcal
  • Podjazdy 295m
  • Sprzęt SREBRNA STRZAŁA
  • Aktywność Jazda na rowerze

KIERUNEK PRZYWIDZ

Sobota, 19 października 2013 · dodano: 22.10.2013 | Komentarze 6

Dzisiejsza rowerowa trasa była skierowana na Przywidz. Kiedy wyjeżdżaliśmy z miasta spotkaliśmy Joan i Davida, którzy jechali do Sobowidza. Ponieważ nasza trasa prowadziła też przez Sobowidz, postanowiliśmy wspólnie przejechać ten odcinek. Jednak w Sobowidzu Joan i David stwierdzili, że pojadą z nami do Przywidza. Ucieszyli się, że przejadą nową trasę oraz zobaczą nowe miejsca na Kociewiu i Kaszubach. Kiedy dojechaliśmy do Przywidza skierowaliśmy się do Ośrodka „Zielona Brama” na pyszne pierogi i kawę, po odpoczynku czas było wracać do domu, ponieważ coraz szybciej robi się ciemno. W drodze powrotnej zaplanowałam zwiedzenie drewnianego kościółka w Szczodrowie, o którym to dowiedziałam się z przewodnika po Kociewiu w ub tygodniu…..ehh jak to człowiek mało jeszcze wie o swoim regionie, a tu taka perełka. Jak większość zabytków kościelnych tak i ten był zamknięty na cztery spusty. Poszłam do księdza proboszcza z prośbą o otwarcie kościółka, nie było żadnego problemu i za 10 minut oglądaliśmy zabytek w środku. Ksiądz pokazał nam również polichromie na ścianie, które zostały odkryte przez archeologów w ubiegłym tygodniu. Na koniec trasy pokazałam Rowerzystom kościół w Skarszewach zbudowany w 24h, potem już tylko pognaliśmy do domu… Dzień bardzo udany, było wesoło… i oczywiście miałam całodzienną lekcję angielskiego a Joan polskiego))))) Dziękuje za mile spędzoną sobotę – Thank You Joan and David …
/12574521

Pałac w Łukocinie- koniec XVIII w © Nefre

Zespół dworsko-parkowy posiada cechy stylowe architektury drugiego dwudziestopięciolecia XIX wieku. Pałac został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XVIII wieku (ok. 1870 r.) przez ówczesnego właściciela majątku Paula Du Bois. W roku 1922 właścicielem został Polak Mianowski, natomiast w 1939 r. do dworku sprowadzili się Niemcy. Po ucieczce Niemców pałac przeznaczono na szkołę podstawową, która w 1978 r. przeniosła się do nowej siedziby. Po remoncie dworek zaadaptowano dla potrzeb mieszkalnych.

David w grobowcu rodziny Du Bois w Łukocinie © Nefre

Grobowiec przed wojną nie miał żadnej płyty nagrobnej, nie był też budowlą. Wejście do grobowca mieściło się pod ziemią, gdzie chodziło się w dół schodkami. Obecnie grobowiec jest zdewastowany, splądrowany i zasypany piaskiem.... David nie bał się wejść do środka...

Na trasie wycieczki © Nefre


Kierunek Olszanka © Nefre


Jesienny las © Nefre

Joan i David byli zachwyceni urokiem polskiego lasu jesienią....

Kierunek Przywidz © Nefre


Znany zjazd do Przywidza © Nefre


Joan, David i ja na trasie wycieczki © Nefre


Nad jeziorem w Przywidzu © Nefre


Nad jeziorem w Przywidzu © Nefre


Jesienny Przywidz © Nefre


Pierogarnia w ośrodeku "Zielona Brama" w Przywidzu © Nefre


Ośrodek "Zielona Brama" - Przywidz © Nefre


Kościół w Szczodrowie © Nefre

Ta niewielka wieś może poszczycić się jedynym zachowanym na Kociewiu późnośredniowiecznym drewnianym kościołem. Świątynia p.w. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza powstała w ciągu XV i XVI stulecia. Kościół był pięciokrotnie przebudowywany. Dachówka, pokrywająca obecnie świątynię, zastąpiła w roku 1928 stosowane wcześniej gonty. Ogołocony z wyposażenia i zbezczeszczony przez hitlerowców kościół przeszedł w roku 1960 gruntowną renowację, poprzedzoną skrupulatnymi badaniami. Najstarszym zabytkiem jest granitowa kropielnica, pamiętająca jeszcze XIV wiek.

Rowerzyści przy kościele w Szczodrowie © Nefre


Proboszcz oprowadza rowerzystów po zabytkowym kościele © Nefre


Wnętrze zabytkowego kościoła © Nefre


Wnętrze zabytkowego kościoła © Nefre


Joan and me © Nefre


Kościół w Skarszewach © Nefre

Zrekonstruowaną świątynię kościoła ewangelickiego w Skarszewach z 1741 roku zbudowano w 24 godziny. Budowa rozpoczęła się o północy 13 września i zakończyła się przed północą 14 września. Inicjatorem odbudowania kościoła w tak krótkim czasie jest proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Skarszewach Dariusz Leman z którym mieliśmy dzisiaj okazję porozmawiać osobiście. Do pracach i przygotowań zaangażowano kilkaset osób. Wyczyn ma trafić do księgi Guinnessa. W niedalekiej przyszłości przy kościele ma powstać park miniatur.
Kategoria REKREACJA



Komentarze
grigor86
| 19:47 środa, 23 października 2013 | linkuj Piękny mamy październik w tym roku :-)
mklos
| 18:54 środa, 23 października 2013 | linkuj Fajna wycieczka, szkoda że nie mogłem jechać z Wami
arturbike
| 16:11 środa, 23 października 2013 | linkuj Super, super, super, w przyszłym sezonie (tj. 1.01.2014) zaczynam jazdę po Kociewiu :-)
gratki super wycieczki
(y)
tunislawa
| 11:37 środa, 23 października 2013 | linkuj kościółek przepiękny ..warto było leciec po księdza ,żeby otworzył ...i jaki inny niż te które zwiedzaliśmy na trasie jakubowej ! :)))
Trendix
| 09:55 środa, 23 października 2013 | linkuj I jak zawsze warto było do Ciebie na opis wycieczki zajrzeć :) Fajny wyjazd :)
sikorski33
| 09:27 środa, 23 października 2013 | linkuj Ciekawa wycieczka. Spodobała mi się Tekla ;)
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!