Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Nefre z miasteczka Tczew. Mam przejechane 66387.07 kilometrów w tym 12586.24 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 14.59 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie. button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl

UBEZPIECZENIA KREDYTY

2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl ZALICZONE GMINY
free counters
majorka last minuteStatystyki zbiorcze na stronę

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Nefre.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 36.50km
  • Czas 02:30
  • VAVG 14.60km/h
  • VMAX 28.00km/h
  • Temperatura 4.0°C
  • Kalorie 1149kcal
  • Sprzęt SREBRNA STRZAŁA
  • Aktywność Jazda na rowerze

PIERWSZY W POLSCE GRÓD ŻYWEJ HISTORII

Sobota, 15 lutego 2014 · dodano: 17.02.2014 | Komentarze 6

zisiaj pomimo silnego wiatru postanowiliśmy wybrać się na krótką wycieczkę. Pojechaliśmy do miejscowości Subkowy, gdzie w ubiegłym roku ruszyła budowa Grodu Żywej Historii. Chciałam zobaczyć jak wygląda gród i na jakim etapie budowy się znajduje. Przyznaje się, że na początku wycieczki miałam dość wiatru i po 5 km miałam ochotę zawrócić do domu, ale rozkręciłam się….i było super.
Poniżej mapka i kilka fotek.Gdzieś w Gniszewie
Gdzieś w Gniszewie © Nefre

Kierunek Radostowo
Kierunek Radostowo © Nefre

Przejazd przez Radostowo
Przejazd przez Radostowo © Nefre

Prywatny pałac w Radostowie
Prywatny pałac w Radostowie © Nefre

W Radostowie znajduje się zespół dworsko–parkowy, który pochodzi z końca XVIII wieku i poł. XIX i składa się z części gospodarczej, w której centralny plac otacza zabudowa folwarczna oraz części reprezentacyjnej z dworem i parkiem


Stacja Subkowy
Stacja Subkowy © Nefre

Ulica Dworcowa w Subkowach
Ulica Dworcowa w Subkowach © Nefre

Grodzisko w Subkowach
Grodzisko w Subkowach © Nefre

W czerwcu 2013 roku ruszyła budowa Grodu Żywej Historii w Subkowach, który powstaje z inicjatywy Roberta Nowakowskiego i Bractwa Rycerskiego KERIN, od ponad 15 lat zajmującego się prowadzeniem Żywych Lekcji Historii w setkach szkół na terenie całej Polski. Gród zbudowany będzie w oparciu o założenia obronne XII-XIII w., jednak wewnątrz łączyć będzie elementy związane z różnymi epokami historycznymi.W przyszłości najmłodsi będą mogli uczestniczyć w lekcjach żywej historii.Grodzisko w Subkowach
Grodzisko w Subkowach © Nefre

W środku grodu spotykam inicjatora budowy Pana Roberta, który oprowadza mnie po grodzie i zdradza mi kilka ciekawostek na temat przyszłego wyglądu tego miejsca. Dowiedziałam się, że w przyszłości powstanie tu mały amfiteatr grecki, rzymskie kazamaty,wieża rycerska będąca wierną repliką grodków stożkowych, palisada, wieża i chata rzemieślników z XI wieku oraz chata kasztelana z XIII wieku, co pozwoli to zwiedzającym poznać tajemnice różnych okresów historycznych. 

Grodzisko w Subkowach
Grodzisko w Subkowach © Nefre

Odwiedzający będą mogli przyodziać historyczne stroje, włożyć różne rodzaje zbroi i hełmów, nauczyć się władania bronią białą i łukiem. Wszystko po to, aby zaszczepić wśród dzieci i młodzieży zainteresowanie historią oraz przekonanie, że nie jest ona jedynie nudnym szkolnym przedmiotem. Najbardziej istotna jednak będzie gawęda przewodnika, który w interesujący sposób opowie o ciekawostkach historycznych, związanych z poszczególnymi epokami, poczynając od starożytnej Grecji i Persji, poprzez Imperium Rzymskie, czasy Mieszka I i Wikingów, okres wypraw krzyżowych, późne średniowiecze, Złoty Wiek Rzeczpospolitej, a kończąc na okresie rozbiorów Polski.


Grodzisko w Subkowach
Grodzisko w Subkowach © Nefre

Po grodzie oprowadzać będą doświadczeni przewodnicy z doświadczeniem dydaktycznym, którzy od wielu lat prowadzą Lekcje Żywej Historii. Gród Żywej Historii jest kolejnym etapem na drodze rozwoju Bractwa Rycerskiego KERIN i jego misji propagowania historii wśród młodych odbiorców. Będzie to jednak również miejsce koncertów, spotkań z ciekawymi osobami, prelekcji historycznych oraz imprez i biesiad.

Grodzisko w Subkowach
Grodzisko w Subkowach © Nefre


Grodzisko w Subkowach © Nefre

Grodzisko w Subkowach
Grodzisko w Subkowach © Nefre

W chwili obecnej istnieje już palisada, wraz z bramą i wieżą, która widać na zdjęciu, jednak w planach Pana Roberta jest postawienie wieży kamiennej. Projekt realizowany jest z inicjatywy prywatnej oraz z prywatnych środków, inwestycja jest zaś niezwykle kosztowna i pracochłonna. Dziękuję Panu Robertowi za poświęcony czas i życzymy powodzenia w realizacji przedsięwzięcia.


Kierunek Tczew
Kierunek Tczew © Nefre

Kierunek Tczew
Kierunek Tczew © Nefre

Nadwiślański bulwar w Tczewie
Nadwiślański bulwar w Tczewie © Nefre

Nadwiślański bulwar w Tczewie
Nadwiślański bulwar w Tczewie © Nefre

Nadwiślański bulwar w Tczewie
Nadwiślański bulwar w Tczewie © Nefre

Kategoria REKREACJAKomentarze
beduks
| 02:49 sobota, 22 lutego 2014 | linkuj No coś nowego w okolicy napewno podjadę.Pozdrawiam.
beduks
| 02:49 sobota, 22 lutego 2014 | linkuj No coś nowego w okolicy napewno podjadę.Pozdrawiam.
sikorski33
| 22:39 wtorek, 18 lutego 2014 | linkuj Widzę że budowa jeszcze daleko w polu.
tunislawa
| 13:05 wtorek, 18 lutego 2014 | linkuj jeszcze sporo roboty ich czeka ! Fajny pomysł !
Nefre
| 23:22 poniedziałek, 17 lutego 2014 | linkuj Nawiedź nas kiedy chcesz, tylko daj znać. My też mamy w planach okolice Elbląga))))
arturbike
| 22:41 poniedziałek, 17 lutego 2014 | linkuj Bardzo sympatyczna wycieczka. Muszę Was nawiedzić i zobaczyć to miejsce. :-)
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!