Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Nefre z miasteczka Tczew. Mam przejechane 70476.67 kilometrów w tym 12731.24 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 14.35 km/h i się wcale nie chwalę.
Więcej o mnie. 2024 button stats bikestats.pl 2023 button stats bikestats.pl 2022 button stats bikestats.pl 2021 button stats bikestats.pl 2020 button stats bikestats.pl 2019 button stats bikestats.pl 2018 button stats bikestats.pl

UBEZPIECZENIA KREDYTY

2017 button stats bikestats.pl 2016 button stats bikestats.pl 2015 button stats bikestats.pl ZALICZONE GMINY
free counters
majorka last minuteStatystyki zbiorcze na stronę

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Nefre.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 98.50km
  • Czas 05:00
  • VAVG 19.70km/h
  • Sprzęt Czarny Łabędź
  • Aktywność Jazda na rowerze

DWORY I PAŁACE W OKOLICY - CZĘŚĆ II

Poniedziałek, 15 sierpnia 2011 · dodano: 15.08.2011 | Komentarze 7

#lat=54.0114&lng=18.64637&zoom=13&type=2

Dwór w Swarożynie - II połowa XIX w. Nieruchomość i park zaniedbane. © Nefre


Stadnina ogierów w Starogardzie Gdańskim. © Nefre


Stadnina ogierów w Starogardzie Gdańskim. © Nefre

Warto zobaczyć założone w 1897 r. Stado Ogierów, gdzie prócz charakterystycznych neogotyckich stajni godny uwagi jest bogaty zbiór zabytkowych rzędów końskich.

Spotkanie na trasie. © Nefre

Marek opuścił swojego kompana i pojechał z nami na rekonesans po dworach i pałacach.:))))

Neobarokowy pałac z XIX w. w Nowej Wsi Rzecznej. © Nefre

We wsi znajduje się zabytkowy pałac z XIX w. wraz z parkiem krajobrazowym. W XIX w. należał do niemieckiej rodziny Hertzbergów. W 1924 r. majątek ziemski Nowa Wieś wraz z pałacem nabył Stefan Przanowski. Po II wojnie światowej majątek został przejęty przez Państwo i utworzona PGR. Dzisiaj nie jest już prowadzona działalność rolna w tym zakładzie. Zaś pałac został sprzedany prywatnej osobie. W Nowej Wsi Rzecznej znajduje się również stara szkoła elementarna i zabudowania mieszkalne datowane na 1925 rok.

Pałac od strony ogrodu. © Nefre


Neoklasycystyczny pałac w Rokocinie -obecnie mieści się tu dom pomocy społecznej. © Nefre


Hotel „Hubertus” w Rokocinie. © Nefre


Ja.. © Nefre


Stajnia mieści 16 koników. © Nefre

W „Hubertusie” od maja 2006 r. stacjonuje Szwadron Kawalerii im.2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Jednostka ta została powołana do życia przez Stowarzyszenie, nawiązujące do tradycji jazdy polskiej, a skupiające miłośników tradycji kawaleryjskiej. Szwadron uzyskał zgodę Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii II RP w Londynie na przejęcie tradycji, barw i wyróżników Pułku i jest pełnoprawnym dziedzicem tej elitarnej jednostki polskiej kawalerii. Szwadron umundurowany jest i uzbrojony według wzoru z roku 1936r. Występy tej formacji (musztra paradna, władanie bronią białą oraz szarże) wzbudzają niesamowity entuzjazm wśród oglądającej publiczności.

Sumin-malowniczo położony na skraju Jeziora Sumińskiego. © Nefre


Kościół Św. Jana Chrzciciela w Suminie © Nefre


Dawna oberża „Pod Dębem” z 1912 r. © Nefre


Dwór w Suminie XIX w. 1865 rok- obecnie szkoła. © Nefre

Park bardzo zadbany z ciekawą ścieżką dydaktyczną.

Pałac w Sucuminie XIX w. © Nefre

W pałacu zachowała się eklektyczna kaplica, a na jego zapleczu wznoszą się wielkie, stare zabudowania folwarczne.

Co można zobaczyć w Pinczynie????? © Nefre


Diabelski Kamień w Pinczynie. © Nefre

Jest to największy na Kociewiu głaz narzutowy (eratyk) o 14 m obwodu, 3,5 m długości, 3,2 szerokości i 2,2 m wysokości. Doskonale widać go z okien pociągu na trasie Starogard Gd.-Czersk jak i od strony wsi. Jego niespotykane rozmiary od wieków wywierały na okolicznych mieszkańcach silne wrażenie. Wiąże się z nim wiele opowieści jak i najsłynniejsza kociewska legenda. A oto i ona:

Czarci Kamień koło Pinczyna
Diabeł mając swoją ziemską siedzibę koło Pinczyna, małej miejscowości oddalonej o 3 km od Zblewa, był zły na ludzi, że tak chętnie uczęszczają do kościoła. Postanowił im w tym przeszkodzić.
Nocą przyciągnął na łańcuchu wielki głaz narzutowy i zamierzał nim zatarasować kościelne drzwi. Dotarł już w pobliże wsi, gdy zapiał kogut zwiastun świtu. Jednocześnie anioł z nieba dotkną jego ręki. Zrozumiał, że musi odstąpić od nieukończonej roboty i pozostawić olbrzymi kamień. Porzucił więc go i uciekł. Ten wielki narzutowy głaz leży jeszcze dzisiaj na pobliskiej łące.
W przeszłości był on o wiele większy. Przed laty jego część odłupano i użyto jako materiału budowlanego. Na tej właśnie części widoczne były podobno odciski kopyt, pozostawione przez diabła ze złości za to, że pianie i anioł stróż przeszkodziły mu w jego podstępnych planach. Na kamieniu do dziś widoczne są natomiast ślady po łańcuchu, którym posłużył się diabeł się diabeł, chcąc pobożnym ludziom z okolic Pinczyna sprawić figiel.
Kategoria REKREACJA



Komentarze
surf-removed
| 00:35 sobota, 20 sierpnia 2011 | linkuj Oberża Pod Dębem, ma obłędny dach :)
Nefre
| 18:57 środa, 17 sierpnia 2011 | linkuj Zgadza się Elu , niektóre pałacyki i dworki są remontowane, niektóre popadają w ruinę - a szkoda...
rowerzystka
| 22:48 wtorek, 16 sierpnia 2011 | linkuj Diablisko było silne ;)
niradhara
| 21:22 wtorek, 16 sierpnia 2011 | linkuj Chyba w całej Polsce pałace trafiają teraz w prywatne ręce. Z jednej strony dobrze - bo są remontowane, z drugiej źle, bo na ogół stają się niedostępne do zwiedzania.
Nefre
| 18:06 wtorek, 16 sierpnia 2011 | linkuj Zaraz wrzucę foty- wczoraj już nie miałam siły:)))
angelino
| 17:58 wtorek, 16 sierpnia 2011 | linkuj Pętla jak należy, znów seta, można powiedzieć :-)>.
rowerzystka
| 21:58 poniedziałek, 15 sierpnia 2011 | linkuj A gdzie dodatki do tytułu?
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!